I am not French
شنبه 1393/06/1 ساعت 22:14 | | نوشته ‌شده به دست Sherlock 221 | ( نظرات )
زندگی‌نامه آگاتا کریستی؛ پرفروش‌ترین نویسنده جهان


آگاتا کریستی در کتاب رکوردهای گینس مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و به خود اختصاص داده‌است.

 [تصویر:  6947_150.jpg]


بیوگرافی آگاتا کریستی

بانو آگاتا کریستی، با نام اصلی آگاتا مری کلاریسا میلر (Agatha Mary Clarissa Miller) متولد ۱۵ سپتامبر ۱۸۹۰، در شهر تورکی در ناحیه دوون انگلستان به دنیا آمد. پدر آمریکایی‌اش فردریک میلر نام داشت. مادرشکلارا بومر انگلیسی و از خانواده‌ای اشرافی بود. آگاتا به دلیل آمریکایی بودن پدر می‌توانست تبعه ایالات متحده نیز باشد، ولی هرگز از آن کشور تقاضای تابعیت نکرد. آگاتا دارای یک خواهر و یک برادر بود که هردوی آن‌ها از وی بزرگتر بودند.

آگاتا در سال ۱۹۱۴ با یک سرهنگ نیروی هوایی به نام آرچیبالد کریستی ازدواج کرد که ازدواج موفقی نبود و زندگی مشترک آنان بعد از ۱۴ سال عاقبت در سال ۱۹۲۸ به جدایی انجامید. دختری به نام روزالیند هیکز حاصل این ازدواج بود.

[تصویر:  6949_397.jpg]


آگاتا در زمان جنگ جهانی اول در بیمارستان و سپس در داروخانه کار می‌کرد؛ شغلی که تأثیر زیادی بر نوشته‌های او داشته‌است: بسیاری از قتل‌هایی که در کتاب هایش رخ می‌دهند از طریق خوراندن سم به مقتولان صورت می‌گیرند.

در هشتم دسامبر ۱۹۲۶ وقتی در سانینگ دیل واقع در برکشر زندگی می‌کرد به مدت ده روز ناپدید گردید و روزنامه‌ها در این مورد جاروجنجال فراوانی به پا کردند. اتومبیل او در یک گودال گچ پیدا شد و خود او را نیز نهایتاً در هتلی واقع در هروگیت یافتند. آگاتا اتاق هتل را با نام خانمی که اخیراً شوهرش اعتراف کرده بود با وی رابطه عاشقانه دارد کرایه کرده بود و در توضیح این ماجرا ادعا کرده بود که در اثر ضربه روحی ناشی از مرگ مادر و خیانت شوهر دچار فراموشی گردیده بوده‌است. در مورد این که آیا کل این ماجرا یک کار تبلیغاتی بوده‌است یا خیر، کماکان نظرات ضدونقیض اند. در آن زمان نگاه کلی مردم نسبت به ناپدید شدن آگاتا منفی بود و بسیاری بر این باور بودند که آن ترفند تبلیغاتی مبالغ قابل توجهی هزینه روی دست مالیات دهندگان کشور گذاشته‌است. در سال ۱۹۷۹ این ماجرای ناپدید شدن دست مایه فیلمی شد به نام آگاتا که در آن وانسا ردگریو در نقش آگاتا کریستی ظاهر می‌شود.

آگاتا در سال ۱۹۳۰ با باستان‌شناسی به نام سِر ماکس مالووان که ۱۴ سال از او جوان‌تر بود ازدواج کرد و با او به سفرهای فراوانی رفت. رد پای این سفرها و شهرها و کشورهایی را که او از آنها دیدن می‌کرد می‌توان در بیشتر داستان‌هایش که وقایع آنها در کشورهای شرقی (خاورمیانه) رخ می‌دهند دید. ازدواج او با مالووان در ابتدا ازدواجی موفق و شاد بود. این ازدواج توانست با وجود ماجراجویی‌های عشقی خارج از ازدواج مالووان مدتی نسبتاً طولانی دوام بیاورد.

آگاتا کریستی رمان قتل در قطار سریع‌السیر شرق را در سال ۱۹۳۴ وقتی در هتل پرا پالاس استانبول سکونت داشت نوشت. استانبول آخرین ایستگاه شرقی قطار سریع‌السیر اورینت بود که در آن زمان بین غرب و شرق اروپا در تردد بود. اتاقی که آگاتا کریستی در آن می‌زیست توسط مقامات هتل پرا پالاس به‌عنوان یادبود این نویسنده نامدار در همان حال و هوای زمان اقامت کریستی حفظ و نگهداری شده‌است.

آگاتا کریستی در ۱۲ ژانویه ۱۹۷۶ در ۸۵ سالگی به مرگ طبیعی درگذشت. او تنها یک فرزند به نام روزالیند هیکز داشت که او نیز در ۸۵ سالگی به تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۰۴ درگذشت. در حال حاضر تمام حقوق مربوط به نشر و فروش کتاب های آگاتا کریستی در
اختیار و مالکیت نوهٔ او ماتیو پریچارد است.
[تصویر:  6952_902.jpg] [تصویر:  6948_583.jpg]پرفروش‌ترین نویسنده جهان

آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. او با نام مستعار مِری وستماکوت(Mary Westmacott) داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته‌است، ولی شهرت اصلی‌اش به خاطر ۶۶ رمان جنایی اوست. داستان‌های آگاتا کریستی، به خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو یاخانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند.
در همان زمان‌های ابتدایی کار نویسنگی‌اش بود که شخصیت موسیو هرکول پوارو را خلق کرد؛ کارآگاه قد کوتاه، چابک و خودپسند بلژیکی با ظاهر و قیافه‌ای خاص که راز تمام جنایت‌ها را به کمک «سلول‌های خاکستری» مغزش بر ملا میکند و همزمان زبان انگلیسی را مورد سختترین حملات و انتقادها قرار می‌دهد. پوارو شخصیت محوری بیش از پنجاه رمان دیگر او قرار گرفت و به لحاظ شمارگان موفق‌ترین کارآگاه دنیا شد.
در سال ۱۹۲۶ با انتشار «قتل راجر آکروید» به موفقیت بزرگ دست یافت. این رمان اثری درخشان با رمزگشایی حیرت‌آور بود که خواننده به علت فقدان شواهد و قرائن کافی در گشودن معمای داستان ناتوان می‌ماند. قاتل همان دکتر «شپارو» پزشک ساده‌لوح و قابل اعتماد دهکده است که خود راوی کل رمان می‌باشد. این کتاب نه تنها مورد استقبال گستردهی مردم قرار گرفت، بلکه همکاران نویسنده نیز توجه خاصی به آن مبذول داشتند.


[تصویر:  6953_597.jpg]

[تصویر:  6954_452.jpg]


[تصویر:  6955_653.jpg]


 آگاتا کریستی در کتاب رکوردهای گینس مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و مقام دوم (بعد از ویلیام شکسپیر) در میان پرفروش‌ترین نویسندگان در هر زمینه‌ای را به خود اختصاص داده‌است. تخمین زده شده‌است که یک میلیارد نسخه از کتاب‌های او به زبان اصلی (انگلیسی) و یک میلیارد نسخه دیگر در ترجمه‌های گوناگون به ۱۰۳ زبان دنیا به فروش رسیده‌است. محبوبیت جهانی کریستی به آن درجه‌ است که به طور مثال در کشوری چون فرانسه تعداد کتاب هایی که از او تا سال ۲۰۰۳ به فروش رسیده بالغ بر ۴۰ میلیون جلد بوده‌است.

تله موش که یکی از آثار معروف اوست اولین بار در ۲۵ نوامبر ۱۹۵۲ در لندن (تئاتر آمباسادورها) به روی صحنه رفت و از آن تاریخ تا زمان حاضر و در طول بیش از ۵۰ سال همیشه بر روی صحنه بوده‌است و از این نظر رکورددار است. این نمایش نامه تاکنون فقط در لندن بیش از ۲٬۰۰۰ بار به روی صحنه رفته‌است.

در سال ۱۹۵۵ آگاتا کریستی نخستین کسی بود که جایزهٔ استاد اعظم را از مجمع معمایی‌نویسان آمریکا دریافت کرد. در همان سال نمایش نامه او به نام شاهد پرونده (Witness for the Prosecution) به‌عنوان بهترین نمایشنامه برندهٔ جایزه ادگار گردید.

بیشتر کتاب ها و داستان‌های کوتاه او (و بعضی‌ها از آنها چندین بار) به فیلم درآمده‌اند که از آن میان می‌توان فیلم‌های قتل در قطار سریع‌السیر شرق، مرگ در رودخانه نیل و قطار ساعت ۴:۵۰ پدینگتون نام برد. بسیاری از نوشته‌های آگاتا کریستی بارها برای تهیه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.


[تصویر:  6950_772.jpg]


[تصویر:  6951_829.jpg]


این موفقیت به راحتی قابل درک نیست، چرا که آگاتا کریستی تقریبا هیچ چیز واقعا جدیدی را به این ژانر ادبی نیفزوده است؛ او (به استثنای چند مورد) همان شکل‌های سنتی، قدیمی و کاملا انگلیسی را در آثارش حفظ و رعایت کرده است.قتل‌های داستانهای وی غالبا در خانه‌هایی متروک با سبک و معماری ویکتوریایی اتفاق می‌افتد و هویت قاتل که در طول داستان نباید لو برود در انتها توسط کارآگاه پلیس فاش می‌شود. البته پیش از آن کارگاه در یک استنتاج درخشان، خواننده را آگاه می‌سازد.
اگر نویسنده و کارآگاه عزمشان را برای به خطا انداختن خواننده جزم کرده باشند، گاه حتی هوش فوق‌العاده‌ی شرلوک هولمز نیز به خواننده در حل معما کمک نمی‌کند. راز محبوبیت آگاتا کریستی احتمالا در این نکته نهفته است که وی مقوله‌ی قتل در ادبیات جنایی را به میان شهروندان عادی جامعه آورد، آن‌را از حالت جنایی زننده و هولناک بیرون آورده و با تحلیل سرشار به آن شکلی زیبا بخشید بدون آنکه از هیجان ضروری آن بکاهد.
اما عنصر «برانگیختن هیجان» – به آن مفهومی که مثلا در آثار ادگار والاس دیده می‌شود – در رمانهای کریستی به ندرت به چشم میخورد. یکی از همکاران جنایینویس کریستی یکبار قاعدهی موفقیت او را با این جمله وصف کرده است: "آگاتا کریستی در آثارش مستقیما کنجکاوی ذاتی و صادقانهی ما انسانها را مخاطب قرار میدهد."آثار آگاتا کریستی


رمان‌ها

1- اولین پرونده‌های پوآرو (Poirot's Early Cases)
2- قتل در خانه کشیش
3- قتل در خانه کشیش
4- ده بچه زنگی
5- نوشابه با سیانور
6- دست پنهان
7- الاهه انتقام
8- چرا از ایوان نخواستند
9- چشم بندی

سال      عنوان 
۱۹۲۰     ماجرای اسرارآمیز در استایلز           The Mysterious Affair at Styles
۱۹۲۲     دشمن مخفی                             The Secret Adversary
۱۹۲۴     مردی با لباس قهوه‌ای                    The Man in the Brown Suit
۱۹۲۶     قتل راجر آکروید                             The Murder of Roger Ackroyd         
۱۹۲۷     چهار قدرت بزرگ                           The Big Four         
۱۹۲۸     راز قطار آبی                                The Mystery of the Blue Train
۱۹۳۱     راز سیتافورد                                The Sittaford Mystery
۱۹۳۴     قتل در قطار سریع‌السیر شرق          Murder on the Orient Express         
۱۹۳۵     تراژدی در سه پرده                         Three Act Tragedy 
۱۹۳۵     مرگ در میان ابرها                         Death in the Clouds 
۱۹۳۶     قتل به ترتیب الفبا (قتل‌های الفبایی)   The A.B.C. Murders
۱۹۳۶     قتل در بین‌النهرین                          Murder in Mesopotamia     
۱۹۳۷     مرگ بر روی نیل                            Death on the Nile         
۱۹۳۹     قتل آسان است                            Murder is Easy 
۱۹۴۱     شرارتی زیر آفتاب                          Evil Under the Sun   
۱۹۴۱     ان یا ام                                       N or M?         
۱۹۴۲     جسدی در کتابخانه                        The Body in the Library   
۱۹۴۲     پنج خوک کوچک                            Five Little Pigs         
۱۹۴۴     به طرف صفر                                Towards Zero     
۱۹۵۰     اعلام یک قتل                               A Murder is Announced   
۱۹۵۲     مرگ خانم مک‌گینتی                      Mrs McGinty's Dead 
۱۹۵۳     پس از تشعیع جنازه                       After the Funeral  
۱۹۵۳     جیب پر از چاودار                           A Pocket Full of Rye    
۱۹۵۷     قطار ساعت 4:50 از پدینگتون           4.50from Paddington  
۱۹۵۸     مصیبت بی گناهی                        Ordeal by Innocence  
۱۹۵۹     گربه‌ای میان کبوتران                       Cat among the pigeons
۱۹۶۵     در هتل برترام                               At Bertram's Hotel     
۱۹۶۶     دختر سوم                                   Third Girl
۱۹۶۷     شب بی پایان                              Endless Night 
۱۹۷۱     نمسیس                                     Nemesis     
۱۹۷۲     فیل‌ها به یاد می‌آورند                     Elephants Can Remember         
۱۹۷۵     پرده                                           Curtain         
۱۹۷۶     جنایت خفته                                Sleeping Murder  

مجموعه داستان‌ها
سال     عنوان فارسی             عنوان انگلیسی
۱۹۶۱     گناه مضاعف               Double Sin and Other Stories   
۱۹۷۴     اولین پرونده‌های پوآرو    Poirot's early cases

نمایش نامه
سال      عنوان 
۱۹۴۳     و سپس هیچکس نبود     And then there were none 
۱۹۵۲     تله موش                     The Mousetrap 

سایر آثار
    مرگ، نقطهٔ پایان     
    عروسکی در دودکش بخاری     
    تعطیلات برای قتل     
    مصیبت بی گناهی     
    قتل در آشیانه کلاغ     

بازی کامپیوتری

از روی آثار او بازی‌های رایانه‌ای هم ساخته شده‌اند:
    و سرانجام هیچکس باقی نماند
    قتل در قطار سریع‌السیر شرق
    شیطان زیر آفتاب
    قتل‌های ای. بی. سی
______________________________________
منابع:

ویکی پدیا
مجله ردز
ویرایش و انتشار: وبسوار

 موجود در انجمن بیکر 
 


:: مرتبط با: مصاحبه , مطالب خواندنی آگاتا , مطالب خواندنی پوآرو ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
plenty of fish dating site سه شنبه 1398/09/5 21:44
These are actually impressive ideas in about blogging.

You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.
tinyurl.com یکشنبه 1398/09/3 20:28
Hello Dear, are you really visiting this site daily, if so
after that you will absolutely get pleasant experience.
health benefits of coconut oil شنبه 1398/08/18 19:48
This info is priceless. When can I find out more?
minecraft games چهارشنبه 1398/07/3 19:45
Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how
can i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate
deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vivid clear idea
quest bars cheap یکشنبه 1398/06/17 04:31
Thanks in favor of sharing such a nice thought, article is fastidious, thats why i have read it completely
quest bars cheap شنبه 1398/06/2 18:24
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Appreciate it
minecraft games دوشنبه 1398/05/28 18:45
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
descargar facebook یکشنبه 1398/05/27 17:49
Very shortly this web site will be famous amid all blogging viewers, due to it's nice content
plenty of fish https://natalielise.tumblr.com پنجشنبه 1398/05/10 06:07
Its not my first time to pay a visit this site, i am browsing this web
site dailly and take fastidious information from here every day.
plenty of fish natalielise
dating site چهارشنبه 1398/05/9 19:33
I like the valuable information you supply for your articles.
I will bookmark your weblog and check again right here regularly.
I'm quite sure I will be told plenty of new stuff proper right here!

Best of luck for the next!
plenty of fish dating site پنجشنبه 1398/04/27 18:18
Hello to every body, it's my first pay a quick visit of this web site; this website consists
of amazing and genuinely fine material designed for visitors.
tinyurl.com سه شنبه 1398/03/28 05:10
Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us
so I came to check it out. I'm definitely loving
the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Outstanding blog and great design.
quest bars cheap جمعه 1398/03/24 15:41
I will immediately grab your rss feed as I can't find your
e-mail subscription link or e-newsletter service.

Do you've any? Kindly permit me understand so that I may subscribe.
Thanks.
gamefly free trial چهارشنبه 1398/03/15 18:53
I am genuinely delighted to read this blog posts which contains plenty
of valuable information, thanks for providing these data.
gamefly free trial دوشنبه 1398/03/13 07:19
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you can do with a few
pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog.
A fantastic read. I will definitely be back.
gamefly free trial یکشنبه 1398/03/12 16:36
After I originally commented I seem to have clicked on the
-Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a
comment is added I get four emails with the exact same comment.
Perhaps there is an easy method you can remove me from that
service? Thanks a lot!
how to get help in windows 10 جمعه 1398/03/10 08:25
May I simply say what a comfort to discover an individual who actually knows what they are talking about over the internet.

You definitely know how to bring an issue to light
and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story.

It's surprising you are not more popular given that you definitely
have the gift.
gamefly free trial چهارشنبه 1398/03/8 11:52
An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this.

And he actually ordered me breakfast simply because I found it for him...
lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your web site.
g شنبه 1398/02/21 06:49
Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally overwhelmed ..
Any ideas? Thanks!
free minecraft download پنجشنبه 1398/02/19 09:13
Heya i am for the primary time here. I came across this board and
I in finding It truly useful & it helped me out much. I'm hoping
to give one thing back and aid others like you aided me.
gamefly چهارشنبه 1398/02/11 19:12
Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it ;) I
am going to return yet again since I book marked it. Money
and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.
minecraft شنبه 1398/01/17 00:45
Awesome post.
minecraft پنجشنبه 1398/01/15 02:01
wonderful submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector
do not understand this. You must continue your writing. I am confident, you have a great readers' base already!
minecraft چهارشنبه 1398/01/14 15:22
Hello, just wanted to mention, I liked this blog post. It was funny.
Keep on posting!
Can Pilates make you look taller? دوشنبه 1396/05/16 15:23
What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.

I'm hoping to contribute & aid different customers like its helped me.

Great job.
Can you lose weight by doing yoga? دوشنبه 1396/05/16 13:50
What's up, all is going nicely here and ofcourse every one is
sharing information, that's actually excellent, keep up writing.
eilenetolhurst.hatenablog.com جمعه 1396/05/13 18:34
I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
Reading this info So i'm happy to convey that I have a very excellent uncanny feeling I
found out exactly what I needed. I such a lot certainly will make certain to don?t omit this website and
give it a glance regularly.
What makes you grow taller during puberty? دوشنبه 1396/05/9 12:06
Great website. Lots of useful info here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.
And of course, thanks to your effort!
https://joleenstelzer.wordpress.com یکشنبه 1396/05/8 23:39
You actually make it appear really easy along with your presentation but I find this topic to be really one thing which I
feel I might by no means understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me.
I'm looking forward in your next submit, I'll try to
get the grasp of it!
How did the Achilles tendon get it's name? جمعه 1396/05/6 20:05
Appreciate the recommendation. Will try it out.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو